Akik naponta megszólaltatják a köveket... Gondolatok az Idegenvezetők Világnapján

Komáromi idegenvezetők vallanak a munkájukról és a pandémia miatt kialakult helyzetről.

Tóth Lilla

Városnéző séta

Szerencsésnek mondhatom magam, hogy pár éve szülővárosomban, Komáromban lehetőségem nyílt arra, hogy német nyelvű turistacsoportokat kalauzoljak. Nagy figyelmet szentelnek a város történelmének, különösen azoknak a történelmi emlékműveknek, amelyek a közös múltról árulkodnak. Aki már vezetett turistákat tudja, hogy minden csoport más. Nekem kivétel nélkül csak kellemes tapasztalataim vannak az idelátogatókkal. Érdeklődők, kérdéseik nem csak a belváros felújított, központi látványosságait érintik. Gyakran érdeklődnek az itt élők életéről a gazdasági és a szociális helyzet iránt, de az oktatási és a művelődési lehetőségekre is kiterjed a figyelmük. Jó látni azt, hogy a világutazó társaságoknak mennyire tetszik a városunk, szívesen el-elidőznek egy- egy patinás épület, vagy akár szobor előtt. Bízom abban, hogy a mostani vesztegzáras állapot mielőbb véget ér és Komárom utcáin, terein újra bemutathatom városunk értékeit az ideutazó csoportoknak.

Ozimy Andrej

Andrej az egyik éjszakai erődtúrán

Az erőd igazgatójaként és idegenvezetőjeként szívügyem az erőd és a város látogatottsága. Nagyon elkeserítő, hogy a vírus lehetetlenné tette a szabadon járást, a kikapcsolódási lehetőséget és a műemlékek látogatását, megismerését. Az erődünk több hónapon át zárva tart, ami azt jelenti, hogy nem csak a látogatókat nem tudjuk fogadni, hanem a felújítása és karbantartása is korlátok között folyhat. Bízom abban, hogy a korlátozások hamarosan enyhülnek és az erőd kaput is megnyithatjuk a nagyközönség előtt. Remélem, hogy az élet az erődbe hamarosan visszatér és újra programokat, eseményeket és vezetéseket szervezhetünk.

Fáklyás erődtúra

Szabó Olivér

A járványhelyzet elmúlik egyszer, de az emberek kíváncsisága sohasem. Ebben reménykedem, mint idegenvezető, és ezt reméli sok ezer magyarországi és felvidéki kollégám, és biztosan így van ez a világon máshol is. A turizmus, az idegenforgalom egy kapocs az emberek, a világ között, hiszen az ókor óta az egyetlen békés módja egy idegen ország felkeresésének a vendéglátás volt. Aki megismeri egy másik ország kultúráját, biztosan nyitottabban és megértőbben viszonyul majd hozzá. Remélem, ezt a képességünket nem veszítjük el a járványt követő időszakban is.

A szervezett csoportok előtt még az egyébként nem látogatható épületek kapui is megnyílnak - pl. a híres Rác templom

Komáromiként gyakran mondogatjuk, hogy két ország, de egy város. Lassan egy éve azonban részben újból kettészakadt a településünk. Augusztus 29-én volt az utolsó csoportom. Egy nemzetközi csapat érkezett Pozsonyból, nekik kellett bemutatnom a két várost, a történelmet, a magyarok és a szlovákok együttélését. Akkor már tudtuk, hogy ők az utolsók, akik bármiféle korlátozás nélkül meglátogathatták Komárom mindkét oldalát. Mintha nem is fél éve, hanem sokkal régebb ideje történt volna. Azóta én is csak elvétve tudtam a felvidéki oldalt meglátogatni. Mivel nem főállású idegenvezető vagyok, így kevésbé érint anyagi szempontból, de lokálpatriótaként szomorú látni a bezárt múzeumokat, erődöket, vendéglátóhelyeket, érezni a turisták hiányát. Sok kollégám kényszerül ideiglenesen, vagy véglegesen más szakmára váltani.

Csoportra vár a gumikerekes kisvonat az Immaculata szobornál

A város történelmét ismerőként azonban tudom, hogy a mostaninál sokkal nehezebb időszakokat is megélt, átélt és túlélt a város. A tatárok és törökök ostromai, a nagy földrengések, a szabadságharc ostromgyűrűje, Trianon mind-mind embert próbáló idők voltak, de az emberek kilábaltak belőlük, és biztos vagyok benne, hogy hamarosan a 2020-2021-es évek is a történelem emlékei lesznek, amit egyszer majd a későbbi korok idegenvezetői mesélnek majd el az akkor Komáromba látogatóknak.

A többi idegenvezető elszántságát és hivatásuk szeretetét ismerve, tudom, hogy ők is alig várják, hogy végre azt csinálhassák, amit szeretnek, bemutatni az országot, ahol születtek, megismertetni a várost ahol élnek, és újra összehozni az embereket.

Ozimy Silling Klaudia

Télen is népszerűek voltak a révkomáromi városnézések

A Dunamente TDM szervezet dolgozójaként és idegenvezetőjeként sajnálattal nézem az elmúlt idő turizmusának alakulását. Mindenki számára megvan az, amiről szívesen és lelkesen beszél. Legyen az a sportolás, kultúra, művészet vagy bármilyen más hobbi, számomra az idegenvezetés és a városunk iránti szeretet az, ami fontos. Öröm látni az ideérkezők arcát és reakcióit, miután megcsodálják a belvárost és megismerik városunk gazdag történelmét. Számomra a hobbim a munkám. Remélem, hamarosan folytathatom a munkám, és bemutathatom, megismertethetem városunkat és nevezetességeit. Szívügyem, hogy mindenki elégedetten távozzon.

Éjszakai erődtúrán

Bízunk benne, hogy mielőbb véget ér a pandémiás helyzet, s újra csoportok lephetik el a várost. Idegenvezetés megrendelése: https://www.visitdanube.eu/hu/kapcsolat, vagy a +421 948 83 02 02 telefonszámon.

Kapcsolódó