Kúpaliská južného Slovenska. Ktoré je to naj?

Uvažujete, ktoré kúpalisko na juhu Slovenska navštíviť? Marta Rajková ich navštívila a tu je jej recenzia.

Ani tohtoročné leto nešetrilo horúcimi dňami v Podunajsku. Najmä okolie Hurbanova je už tradične považované za najteplejšie miesto na Slovensku.

Či už vás horúčavy trýznia alebo sa im naopak tešíte, tento článok vám pomôže rozhodnúť sa, na ktorom kúpalisku v Podunajsku sa schladiť či dlhšie dovolenkovať.

Najväčšie kúpalisko, so strategickou polohou

Je to vcelku paradox, že malé, ani nie 11-tisícové mesto ako Štúrovo, má také obrovské kúpalisko. Vadaš Thermal Resort Štúrovo ponúka až 12 bazénov, z toho šest celoročne otvorených, dokonca aj kemping a uzavretú nudistickú pláž s bazénom.

V areáli nájdete aj multifunkčné športové ihrisko, rybárske jazero a lanový park. Celodenný vstup pre dospelého je deväť eur, pre dieťa 5,50 eur. Ak si však kúpite vstupenku online a pri vstupe sa preukážete QR kódom, ušetríte 0,50 eur za lístok.

Za veľmi šikovné riešenie považujem úschovňu cenností, ktorá sa nachádza priamo pri bazénoch. Svoju skrinku tak máte po ruke a ak si potrebujete niečo opakovane vybrať a vložiť, nemusíte behať niekam do hlavnej budovy. To by bolo fakt otravné, keďže kúpalisko je naozaj veľké.

Veľký je aj počet návštevníkov. Dalo by sa povedať, že hlava na hlave. Je to však daň za jeho popularitu a výhody, medzi ktoré zaraďujem aj šesť skvelých toboganov. Tie som si užila rovnako ako výhľad na majestátnu Ostrihomskú baziliku.

Kúpalisko vo veľkej miere ťaží práve zo strategickej polohy Štúrova na slovensko-maďarskej hranici. Stačí krátka prechádzka po Moste Márie Valérie a ocitnete sa v maďarskom Ostrihome pri najväčšej cirkevnej budove Maďarska.

Ani mestečko Štúrovo sa však nenecháva zahanbiť. Drží krok so svojím historickým susedom na pravom brehu Dunaja. Má čisté, príjemné centrum, ponúka vyhliadkové plavby po Dunaji, ako aj reštaurácie so skutočne unikátnym konceptom. V spolupráci s Ostrihomom práve buduje prvý cezhraničný verejný systém požičiavania bicyklov.

Patince vás zabavia vo vode aj na vode

Liečivé pramene v Patinciach majú dlhú históriu. Spomínajú ich už historické pramene z 13. storočia, ktoré dokonca píšu aj o existencii kúpeľov z rímskych čias. Staré časy si aspoň v názve uchovali tzv. rímske bahenné kúpele. Ide o drevené posedenie ponad termálne jazierko s bublajúcou vodou uprostred. Mimochodom, plávajú v ňom veľké africké sumce.

Hoci kúpalisko v Patinciach je veľmi populárne, počet ľudí sa tu stratí a nepôsobí vôbec masovo.

Kúpalisko je však rozdelené na dve časti, takže máte na výber z dvoch možností. Buď si kúpite lístok za šesť eur – dospelý resp. tri eurá – dieťa s tým, že prístup budete mať k obmedzenému počtu vonkajších bazénov a k toboganovému svetu, alebo si kúpite vstupenku Wellness Hotela Patince, ktorá vám umožňuje vstup do celého bazénového sveta, vrátane vnútorného bazéna s vírivkou. Ten je, mimochodom, najväčším krytým relaxačným bazénom na Slovensku.

Celodenný vstup pre dospelého stojí 13 eur počas týždňa, 16 eur cez víkend, pre dieťa deväť eur počas týždňa, 11 eur cez víkend. V tejto cene sú zahrnuté aj lehátka.

Najväčší krytý relaxačný bazén na Slovensku sa nachádza v Patinciach

Najväčší krytý relaxačný bazén na Slovensku sa nachádza v Patinciach

Zdroj: Marta Rajková
Sú ľudia, ktorí sa prídu schladiť len príležitostne na jeden deň, iní strávia v Patinciach aj dva týždne. Ani tí však nelenia celé dni iba na slnku. Majú predsa praktický východiskový bod za výletmi do Komárna, Ostrihomu či Budapešti.

Vedenie Wellness Hotela Patince tvrdí, že väčšinu hotelových hostí tvoria rodiny s deťmi. Ich pobyt spestruje množstvo animačných programov pre deti aj dospelých, ihriská, detský kútik, súťaže na vodných bicykloch či ovečky na pohladkanie pri jazere.

Práve bohatá ponuka animačných programov podľa vedenia odlišuje toto kúpalisko od iných v regióne.

Z môjho pohľadu je veľkým plusom vyhliadková plavba po Dunaji, ktorú organizuje Wellness Patince. Prístav je len kúsok od kúpaliska a je vybavený informačnými popismi v slovenčine, angličtine aj nemčine.

Plavba loďou Wellness 1 je pre hotelových hostí počas leta zdarma, pre návštevníkov zvonku za poplatok.

Tak už len mať oči na stopkách a sledovať z lode rôznorodú flóru a faunu Podunajska či poslať vaše ratolesti za kormidlo.

Deti majú totiž na každej plavbe možnosť skúsiť kormidlovať a dokonca dostanú aj diplom.

Cenu za najlepší langoš získava Komárno

No nedajte si cukrovú vatu, keď vám ladí s pavkami. Termálne kúpalisko Komárno

Zdroj: Marta Rajková

Komárňanské kúpalisko urobilo za poslednú dekádu celkom slušný pokrok. Je modernejšie a konečne sú tu tobogány, ktoré mi počas detstva tak veľmi chýbali.

V súčasnosti je tu sedem bazénov vrátane jedného plaveckého a jedného zastreženého, ktorý je otvorený celoročne.

Celodenný vstup pre dospelého stojí iba 4,80 eur, pre dieťa 3,80 eur.

Z doposiaľ uvedených troch kúpalísk je najmenšie a najpokojnejšie, no práve to sa mi na ňom najviac páčilo.

Je to miesto, kde dokážem stráviť deň pri dobrej knihe a zhrešiť pri tom najlepšom langoši všetkých kúpalísk. Termálne kúpalisko v Komárne asi nebude hlavným rekreačným ťahúňom mesta ako to vyzerá v prípade Štúrova.

To však vôbec nevadí. Stačí, že vás schladí a osvieži medzi objavovaním hlavných pokladov tohto mesta ako je jedinečná Protiturecká pevnosť či Nádvorie Európy.

Hľadali naftu, našli horúcu vodu

Nejedno kúpalisko v Podunajsku je výsledkom hľadania nafty. Keď podnik Nafta Gbely pred vyše päťdesiatimi rokmi robil skúšobné vrty, neraz natrafil „iba“ na termálnu vodu.

Tak to bolo aj v Komárne v roku 1967, keď dvadsaťčlenná skupina gbelských vŕtačov objavila v hĺbke 1224 metrov 54 °C teplý prameň s výdatnosťou 17 litrov za sekundu.

Podobne to bolo aj pri obci Nesvady v okrese Komárno. Tam síce v 60. rokoch tiež objavili termálnu vodu, no obyvatelia obce si na kúpalisko museli počkať polstoročie. Termálne kúpalisko Nesvady sa napokon podarilo otvoriť koncom júla tohto roka.

Tento čerstvý nováčik kúpaliskového sveta sa môže pochváliť vodou, ktorá pôsobí na pohybový aparát, nervový systém, kožné ochorenia a posilnenie imunitného systému.

Obec, ktorá výstavbu kúpaliska financovala z vlastných zdrojov, napokon nevyužila pôvodný vrt zo 60-tych rokov hlboký 2000 metrov, ale zaplatila nový geotermálny vrt. Ten pôvodný by totiž vyžadoval značnú rekonštrukciu.

Prečo sa kúpať v termálnej vode

Každé z vyššie uvedených termálnych kúpalísk má svoj geotermálny prameň. V Patinciach sa však dozvedám, že medzi jednotlivými termálnymi vodami Podunajska môže byť súvis.

Patinský termálny prameň Hévíz s teplotou vody 27 °C, vyvierajúci z hĺbky 200 metrov, je napríklad súčasťou línie pridunajských prameňov začínajúcej sa pri Patinciach a siahajúcej až po Margitin ostrov v Budapešti.

Tieto minerálne vody sú liečivé a majú blahodarné účinky na telo a myseľ. Vitalizujú pokožku, no pokiaľ ide o termálnu vodu v oblasti Podunajska, v drvivej väčšine sa vyzdvihujú jej priaznivé účinky na pohybové ústrojenstvo, kĺby a svaly.

Komárňanské kúpalisko okrem toho uvádza, že účinky prírodnej termálnej vody z vrtu M-2 na Termálnom kúpalisku v Komárne na ľudské zdravie sú podobné ako účinky prírodnej liečivej vody z prameňa Kolonádny v Bardejovských kúpeľoch. Ide o priaznivé účinky na ochorenia zažívacieho ústrojenstva, žalúdka, žlčníka, pečene, pankreasu a čriev. Tieto liečivé pramene sa môžu využívať aj pri liečbe pohybového aparátu a nervových ochorení, ale dobré výsledky liečby majú aj pri ochoreniach močových ciest, obličiek a pri gynekologických ochoreniach.

Samý liek, toto Podunajsko. Navyše, dávkovať si ho môžete celoročne, keďže termálne kúpaliská bývajú otvorené v lete aj v zime.

Rímske bahenné kúpele v Patinciach

Zdroj: Marta Rajková


Ďalšie liečivé kúpaliská

Len pre úplnosť dodávam, že tým nie sú vyčerpané termálne kúpaliská pridunajskej oblasti. Ďalšie nájdete napríklad v Dunajskej Strede, v Topoľníkoch či vo Veľkom Mederi, ktorý má zo všetkých najhorúcejší, až 72 stupňový geotermálny prameň.

Tie však už patria do regiónu Žitný Ostrov, zatiaľ čo Komárno, Patince, Štúrovo a nováčik v Nesvadoch, patria do regiónu Podunajsko.

Ak ste skôr outdoorový typ a priestory uzavretého kúpaliska nie sú vašou šálkou kávy, môžete sa schladiť v prírodných vodách. V Podunajsku sú až dve lokality, ktorých kvalita vody je vyhovujúca na kúpanie. Konkrétne ide o mŕtve rameno Váhu – Apáli a o štrkoviskové jazero Kava.

Keďže ale ide o prírodné vodné plochy s neorganizovanou rekreáciou, na animátorov a langoš s kečupom tu nečakajte. Zabaviť sa budete musieť sami.


Autor: Marta Rajková

Zdroj: https://www.aktuality.sk/clanok/714535/kupaliska-j...